Answer :

Price of 1st type tea = 200/kg

Quantity = 70 kg


Amount = 200 x 70


= 14000


Price of 2nd type tea = 250/kg


Quantity = 30 kg


Amount = 250 x 30


= 7500


Total amount = 7500+14000


= 21500


Tax = 4%


Tax amount =


= 860


Net amount for tea = total amount + tax


purchase (CP)


= 21500+860


= 22360


Total quantity for sale = 100 kg


Rate of selling = 240/kg


Total amount of sale (SP) = 240 x 100


= 24000


Overall Profit/Loss = SP– CP


= 24000-22360


Profit = 1640


Profit %




= 7.33%


Profit % is 7.33 %


Rate this question :

How useful is this solution?
We strive to provide quality solutions. Please rate us to serve you better.
Try our Mini CourseMaster Important Topics in 7 DaysLearn from IITians, NITians, Doctors & Academic Experts
Dedicated counsellor for each student
24X7 Doubt Resolution
Daily Report Card
Detailed Performance Evaluation
caricature
view all courses
RELATED QUESTIONS :

By selling an artKarnataka Board - Mathematics Part II

A trader purchaseKarnataka Board - Mathematics Part II

The percentage ofKarnataka Board - Mathematics Part II

On selling applesKarnataka Board - Mathematics Part II

An article costinKarnataka Board - Mathematics Part II

Amit sells a watcKarnataka Board - Mathematics Part II

By selling a watcKarnataka Board - Mathematics Part II

A shopkeeper purcKarnataka Board - Mathematics Part II

A person buys eleKarnataka Board - Mathematics Part II

By selling note bKarnataka Board - Mathematics Part II