Q. 164.3( 42 Votes )

The cost of 4 kg

Answer :

Let the cost of onions, wheat and rice per kg be Rs. x, Rs. y and Rs. z respectively.

Then according to the giving situation, it can be represented by a system of equations as-


4x + 3y + 2z = 60


2x + 4y + 6z = 90


6x + 2y + 3z = 70


The system of equations can be written in the form of AX = B, where



Here |A| = 4(12-12)-3(6-36) + 2(4-24) = 50 ≠ 0


Hence A-1 will exist.


Now, A11 = 0, A12 = 30, A13 = -20, A21 = -5, A22 = 0, A23 = 10, A31 = 10, A32 = -20, A33 = 10





Hence x = 5, y = 8 & z = 8.


Hence, the cost of onions is Rs. 5 per kg, the cost of wheat is Rs. 8 per kg, and the cost of rice is Rs. 8 per kg


Rate this question :

How useful is this solution?
We strive to provide quality solutions. Please rate us to serve you better.
Try our Mini CourseMaster Important Topics in 7 DaysLearn from IITians, NITians, Doctors & Academic Experts
Dedicated counsellor for each student
24X7 Doubt Resolution
Daily Report Card
Detailed Performance Evaluation
caricature
view all courses
RELATED QUESTIONS :

Three schools A, Mathematics - Board Papers

Using properties Mathematics - Board Papers

Two schools A andMathematics - Board Papers

State True or FalMathematics - Exemplar