Answer :

Given:


Cost of burger = Rs.


Cost of Macpuff = Rs.


Formula Used\Theory:


Cost of items = number of items × Cost of 1 item


Cost of 4 burgers =


= 4 × Rs.


= Rs.4 ×


= Rs.4 ×


= Rs.83


Cost of 14 macpuffs =


= 14 × Rs.


= Rs.14 ×


= Rs.14 ×


= Rs.217


Conclusion: Cost of 4 burgers is Rs.83 and 14 macpuffs is Rs.217


Rate this question :

How useful is this solution?
We strive to provide quality solutions. Please rate us to serve you better.
RELATED QUESTIONS :

A picture hall haNCERT - Exemplar Mathematics

<span lang="EN-USNCERT Mathematics

Anuradha can do aNCERT - Exemplar Mathematics

How much clNCERT - Exemplar Mathematics

Describe twNCERT - Exemplar Mathematics

Sunita and NCERT - Exemplar Mathematics

Health:<NCERT - Exemplar Mathematics

Reemu read<NCERT - Exemplar Mathematics

Which letteNCERT - Exemplar Mathematics

Some pictures (a)NCERT - Exemplar Mathematics