Q. 23.5( 10 Votes )

If 8 orange cost Rs.52, how many oranges can be bought for Rs.169?
A. 13

B. 18

C. 26

D. 24

Answer :

More the amount of oranges, more will be the cost. So it is a direct proportion.


Let the amount be x,


x = = Rs 26

Rate this question :

How useful is this solution?
We strive to provide quality solutions. Please rate us to serve you better.