Q. 244.1( 11 Votes )

Bulb is rated at

Answer :

We know that for an electric appliance


Resistance will be given as



Now, here


P = 100 W


V = 200 volts


So, R =


R =


Thus, resistance of the bulb is R = 400 Ω


Now, electric energy consumed will be


E = power of each unit × time.


E = p × t.


Here


P = 100 W


t = 4 hours


So,


E = 100 x 4 = 400 Watt per hour


Dividing by 1000 to convert into Kilo Watt per hour


E = kWh


Electrical energy consumed is kWh


The total cost of electricity = total unit of energy consumed x cost per unit =


Cost = 0.4kWh x 4 Rs/kWh = Rs1.6


Thus, total cost (daily) = Rs. 1.6


Rate this question :

How useful is this solution?
We strive to provide quality solutions. Please rate us to serve you better.
Related Videos
Ohm's LawOhm's LawOhm's Law43 mins
Resistors in SeriesResistors in SeriesResistors in Series42 mins
Try our Mini CourseMaster Important Topics in 7 DaysLearn from IITians, NITians, Doctors & Academic Experts
Dedicated counsellor for each student
24X7 Doubt Resolution
Daily Report Card
Detailed Performance Evaluation
caricature
view all courses
RELATED QUESTIONS :

Power of a lamp iAll In One Science

Show how would yoScience - Board Papers

Three 2Ω resistorXam idea - Science

The electric poweTogether With Science

An electric lamp Together With Science