Answer :

(a) The meter reading on Sunday is 42919.

(b) The meter reading on Monday is 42935.


(c) Units of electricity used = 42935- 42919 = 16 units.


(d) The cost of 1 unit is Rs 5. So the cost of 16 units = 16×5 = 80 rupees


Rate this question :

How useful is this solution?
We strive to provide quality solutions. Please rate us to serve you better.
Related Videos
Heating Effect of Electric CurrentHeating Effect of Electric CurrentHeating Effect of Electric Current40 mins
Resistors in ParallelResistors in ParallelResistors in Parallel39 mins
Ohm's LawOhm's LawOhm's Law43 mins
Resistors in SeriesResistors in SeriesResistors in Series42 mins
Try our Mini CourseMaster Important Topics in 7 DaysLearn from IITians, NITians, Doctors & Academic Experts
Dedicated counsellor for each student
24X7 Doubt Resolution
Daily Report Card
Detailed Performance Evaluation
caricature
view all courses
RELATED QUESTIONS :

Power of a lamp iAll In One Science

Show how would yoScience - Board Papers

Three 2Ω resistorXam idea - Science

The electric poweTogether With Science

An electric lamp Together With Science